بایگانی

وب سرور انجین ایکس (nginx) چیست؟

بارها ممکن است اسم وب سرور انجین ایکس (nginx) به گوش شما خورده باشد و بشنوید که بهتر از اپاچی هست ! و خیلی ها در حال کوچ به انجین ایکس  (nginx) هستند اما از تاریخچه ها و کارکرد آن خبر دارید!؟

وب سرور انجین ایکس (nginx) چیست؟

وب سرور انجین ایکس (nginx) کوتاه شده یا مخفف engine-x میباشد.انجین ایکس (nginx) رایگان و متن باز بوده و بسیار قدرتمند میباشد و از آن میتوانید به عنوان Proxy Cache استفاده کنید.

وب سرور انجین ایکس (nginx) از چه پروتکل هایی پشتیبانی میکند ؟

  • HTTP
  • HTTPS
  • POP3
  • SMTP
  • IMAP

 

این وب سرور محبوب در سال ۲۰۰۲ توسط یک فرد روسی با نام Igor Sysoev طراحی شد و اولین نسخه پایدار آن در سال ۲۰۰۴ منتشر شد.وب سرور انجین ایکس (nginx) هم اکنون یکی از قدرتمند ترین و محبوب ترین وب سرور ها میباشد و به صورت حدودی میتوان گفت ۱۵ درصد از سایت های جهان از این وب سرور استفاده میکنند.

 

امکانات وب سرور انجین ایکس (nginx)  :

امکانات وب سرور انجین ایکس (nginx)
امکانات وب سرور انجین ایکس (nginx)

وب سرور انجین اکس(nginx) به علت داشتن پایداری بالا به همراه قدرت زیاد زیر فشار های زیاد دوام اورده و برای شما سرعت بسیار بالا در لود صفحات را به ارمغان می آورد. هدف اصلی این انجین ایکس (nginx) در ابتدا هدف از طراحی  آن high concurrency و توان پایداری زیاد زیر فشار سنگین بود.

این وب سرور قدرتمند هم اکنون بهترین سازگاری را با کنترل پنل virtualmin دارد.اما از ان میتوانید در کنترل پنل های دیگر استفاده کنید.

برخی از  پلاگین هایی که هم اکنون میتوانید در سی پنل برای مدیریت وب سرور انجین اکس(nginx) استفاده کنید عبارتند از:

وب سرور (webserver) چیست؟

برای نصب انجین اکس(nginx) روی سرور خود میتوانید با ما در ارتباط باشید

ارسال تیکت به بخش فروش هاست هی

امیدارویم که از این مقاله لذت برده باشید

آموزش راه‌اندازی وردپرس در کنار Nginx

Nginx، وب سرور و سرویس http منبع‌باز پرقدرتی است که با به‌کارگیری منابع بسیار محدودی از سیستم، به‌ویژه پردازنده مرکزی، به حجم زیادی از درخواست‎های وب پاسخ می‎دهد. در مقايسه با سرور Apache که به‌گونه‎ای طراحی شده است تا حداکثر انعطاف‎پذیری و قابلیت‎ تنظیمات سفارشی را در اختیار کاربر قرار دهد، هدف اصلی طراحی Nginx بر پایه سرعت استوار شده است. طی گذشت سال‎ها، با افزایش تعداد افزونه‎ها و ماژول‎هایی که می‎توان از آن‌ها برای سفارشی‌سازی پیکربندی‎ها استفاده کرد، Nginx نیز به طور چشمگيری انعطاف‌پذیر شده است. اگر سه عامل مهم عملکرد، رشد روزافزون منابع آموزشی و سهولت در استفاده را در نظر بگیریم، جای تعجب نخواهد بود که Nginx به‌سرعت در حال محبوبیت و جایگزین شدن با سایر وب سرورهای موجود باشد.

ادامه خواندن “آموزش راه‌اندازی وردپرس در کنار Nginx”